15 Ara 2010

KÖPEĞİM ARTIK YAŞLANDI DOSTUMU NASIL BESLEMELİYİM?

               

Düzenli ve dengeli bir beslenme tüm canlılarda olduğu gibi köpekler içinde çok önemlidir. Köpeğinizin artık genç olmadığını, daha az hareket ettiğini ve daha az kalori harcayacağını bilmelisiniz.


Yaşlı köpeklerin enerji ihtiyaçları daha az olacağından diyetleri değiştirilmelidir. Aksi halde obesiteye neden olunabilir. Eklemler ve kemikler de, metabolik fonksiyondaki azalma nedeniyle, kalsiyumun yetersiz emilimi ve kalsiyum / fosfor oranında değişim meydana gelecek, deformasyonlar şekillenecektir. Bu nedenle yaşlı köpeklerde gıdada yeterli ve dengeli kalsiyum oranı sağlanmalıdır.


Eklemler ve kemikler de metabolik fonksiyonlarda da azalma sonucu kalsiyumun yetersiz emilimi ve kalsiyum/fosfor oranında değişim nedeniyle deformasyonlar olabileceğinden gıdasında yeterli ve dengeli bir kalsiyum oranı sağlanmalıdır. Kolay sindirilebilen lifli gıdaları tercih etmek, yetersiz egzersiz veya prostat gibi bir nedenle gelişen kabızlığın önlenmesi için fayda sağlayacaktırYaşlılığa bağlı olarak böbreklerin fonksiyonlarının zayıflamasından dolayı diyette protein oranı düşük tutulmalıdır. Yaşlılıkla birlikte karaciğerin vitaminleri depolama kapasitesi azalacağından günlük olarak yeterli düzeyde vitaminin köpeğimizin gıdasında bulunması gerekir. Günlük verilen miktarın dengeli olmasına özen gösterilmelidir. Aksi halde fazla miktarda verilen vitaminler köpeğimizde hayati riskler doğurabilir ve toksikasyonlara neden olabilir..


Yaşlı köpekler için beslenme günlük köpeğimizin yiyeceği miktarı ikiye bölünerek verilebilir. Bütün bunlara rağmen köpeğimizi yine de ev yemeğiyle beslememiz gerekiyorsa protein oranını yüksek tutmamız, yağ oranının da (hayvansal yağ) %20yi geçmemesi gerektiği, tuz konmaması gerektiği, patlıcan verilmemesi gerektiği (içeriğindeki bazı maddelerin köpeğe zararlı olmasından dolayı), tavuk kemiği verilmemesi gerektiği (yemek borusu ya da bağırsaklarda tıkanma, yaralanma, yırtılmalara sebep olabileceğinden dolayı) unutulmamalıdır.

Yaşlı bir köpeğin beslenmesinde dikkat etmeniz gereken konular sırasıyla şöyledir; Sindirilebilirliği yüksek, protein ve yağ oranı düşük gıdaları tercih etmek, Temiz ve yeterli suyu sürekli bulundurmak, Gerekli mineral ve vitaminlerin takviyesini yapmak (hekimin önerisi ile),Ev yemeklerinde gerekli oran ve dengeleri sağlamak oldukça güçtür. Köpeğinizin yaşı ve günlük ihtiyaçları gözetilerek, yağ ve protein oranı azaltılmış, gerekli vitamin ve mineral dengesi sağlanmış mamalar tercih edilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder