23 Ara 2010

KÖPEKLERİMİZİN ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ

                  Obezite insan nüfusunun sadece bir yaygın sorunu değil, ne yazık ki aynı zamanda köpekler için önemli bir sorundur.

"Cornell Chronicle" Cornell Üniversitesi Aralık 2002 sayısında bulunan 14 yıllık çalışmaların sonuçlarında söz ettiği gibi daha sağlıklı daha uzun yaşamak için dengeli bir beslenmeye ihtiyaç olduğunu beslenmesi dengesiz ve özensiz olan köpeklerde hastalıklara yakalanma oranı yüksek ve yaşam süresi kısadır. Köpeklerimizin daha uzun yaşaması için neler yapmalıyız. Fazla kilolu olmak insanlarda konsültasyonlar sonucu tespit edilir. Köpeklerde ise Irklarına fiziksel özelliklerine göre köpeklerin standart kilolarda olması gerekir. Eğer bu kiloların üzerinde ise köpeğiniz kilolu demektir.
Köpeğimizin kilolu olduğuna inanıyorsak ilk önce bir veterinere götürmemiz gerekir. Obez olduğuna karar veterinerimiz teşhis koyarsa köpeğimize diyet reçetesi yazar. Köpeğimizi daha az aktif yapacak mamalar ya da kilo yönetimi uygulayacağımız ürünler tavsiye edilir. Araştırmalardan dolayı edindiğimiz tecrübeye göre bu rejim sistemi iyi sonuç veriyor. Daha az kalorili besin almak o oranda kilo kaybına sebep olmaz. Düşük proteinli düşük yağlı yüksek oranda lifli besinler yapılan diyetler gelenekseldir verimli olmaz.
Köpekler etçil hayvanlardır et ve yağlı besinler beslenirler bu tür besinlerde %75 doğal bir nem barındırır. Sindirim sistemi köpeklerde buna adapte olmuştur. Diyet yapıldığı zaman köpeklere verilen besinlerde karbonhidrat az miktarda bulunur. Köpeklerde kan şekerinin düşük olması açlık hissetmesine yol açar. Yağ oranının düşmesi sadece kilo kaybına yol açmaz Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Diyet sırasında protein yönünden köpeğimiz eksik bırakılmamalıdır. zayıf deri ve tüy düzelmesi, kas dokusunun yenilenmesi, Hücre yapı taşlarının bakımı ve halsiz davranışlarının düzelmesi için önemlidir.Diyet uygularken köpeğe bunlara dikkat etmeliyiz.
Yüksek kaliteli sağlıklı uygun miktarda yağ düşük karbonhidrat yüzdesi modern diyetlerde olumlu sonuçlar vermiştir. Bu şekilde formüle edilmiş diyet besinleri lezzetli ve köpekler tarafından zevkle yenir. Bu tür besinlerle köpek günde 3–4 küçük öğün ile beslenmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder