9 May 2012

KÖPEK VE KEDİLERDE TUVALET EĞİTİMİ
Köpekler de kediler de tuvaletlerini yapma konusunda doğuştan gelen bazı içgüdüleri ile hareket eder...

Öncelikle ne köpeklerde ne de kedilerde tuvalet eğitimi diye bir şey yoktur. Sadece biz köpeğimizin yaşına ve ırkına göre değişik yöntemlerle dışkı ve idrarını nasıl kolay alabileceğimiz bir yere yapmasını sağlarız diye düşünmeliyiz. Köpekler de kediler de tuvaletlerini yapma konusunda doğuştan gelen bazı içgüdüleri ile hareket ederler.
Köpekler: Yattıkları ve yemek yedikleri bölümün en uzağına tuvaletine yapma eğilimindedirler. Örneğin bu bir odaysa odanın en uzak köşesine veya kapı açıksa, balkona veya evin yattığı odasından daha uzakta olan diğer bir odasına, koridor, salona veya balkona tuvaletlerini yapmak isterler.

Evdeki Yaşam...

Gelelim tuvalet problemi ile ilgili size yardımcı olabilecek bazı bilgiler ve tavsiyelere:
Öncelikle köpeğinizin evdeki yaşamını düzenlemelisiniz. Örneğin günde üç öğün yemek yiyen yavru bir köpek normalde 3 öğün dışkısını yapar. Köpek yavrusu genelde uykudan kalktıktan veya yemek yedikten hemen sonra tuvaletini yapma eğilimindedir. Bu dönemde onu tuvalet düzenin olduğu odada tutmanız, istenmeyen bir yere tuvalet kaçırma ihtimalini azaltacaktır.

Köpek yavrusuna eğitim verme amacıyla düzen kuracağınız bir oda seçmelisiniz. Bu oda çocukların odası olabileceği gibi, özellikle balkon çıkışı olan bir başka oda da olabilir. Seçtiğimiz bu odada en sakin ve kapılardan uzak köşeye yavrunun uygun yatağını ve hemen yanına da kalın muşamba üzerine yemek ve su kabını yerleştiririz. Bu yatak ve yemek köşesinin zıttı olan köşe ve odanın diğer yarısını gazete ile kaplarız. Köpeğimiz tuvaletini odanın en uzak köşesine gazete üzerine yapacaktır. Genelde hep aynı bölgeye yaptığını gördüğümüzde ise gazete kaplı alanı o bölgede bırakmak kaydıyla küçültürüz.
Köpeklerinizi her gün aynı saat aralıklarında gezdirirseniz eve tuvaletlerini yapma ihtimalleri azalacaktır. Özellikle köpeğinizin yaşı ilerledikçe bu düzenli gezdirme daha da önemli hale gelir. Örneğin yetişkin bir köpeğin her gün sabah 08.00-09.00 arasında olmak şartıyla 30 dakika ve akşam da 20.00-21.00 saatleri arasında en az 30 dakika gezmesi, tuvalet ihtiyacı ve problem çıkmaması için yeterlidir.

Kediler Gömer...

Kediler: Doğuştan içgüdüleri ile tuvaletlerini yaptıktan sonra gömme eğilimindedirler. Kedinizin bulunduğu alanda kedi kumunu uygun bir kapla bulundurduğunuz ve çok kirlenmeden sık sık temiz kumla değiştirdiğiniz sürece kedilerde tuvalet problemi olmaz. Yavru kedilerde de aynı köpek yavruları gibi yatak ve mama, su kabını odanın bir sakin köşesine, tuvalet kabını ise diğer zıt köşeye koymalıyız. Yetişkin kediler, evin her yerinde tuvalet kabını bulabilirler. Ama sakin bir yerde olması ayak altında olmaması çok önemlidir. Tabii ki yine yattığı ve yemek yediği bölüme fazla yakın olmamalıdır. İran kedileri tuvalet konusunda bazen pasaklı olabilirler. Irk özelliğidir. Sakın kedinizi suçlamayın. Tuvalet kabının sayısını artırın ve değişik kum çeşitleri deneyerek tercih ettiği bir kedi kumu çeşidi bulmalısınız.

Veteriner Hekim Kutlu Dayıoğlu  
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder