21 Ara 2012

KÖPEKLER İÇİN ZARARLI YİYECEKLER

Boylarına bağlı olarak, hasta olmaları için köpeklerin çok miktarda soğan yemeleri gerekmez. 25 gr. soğan 10 kiloluk bir köpeği hasta edebilirken, iri bir köpek, hastalanıncaya kadar çok daha fazla miktarda soğan yiyebilir.

Belki şimdi kendi kendinize şu soruyu soruyorsunuz: "Beyni olan hangi köpek zaten soğan yer ki?" Ama soğanların çiğ olması gerekmez. Kızartılmış olabilirler, hazır çorbalardaki gibi kurutulmuş olabilirler veya herhangi başka bir şekilde pişirilip hazırlanmış olabilirler. Bir arkadaşım, köpeği Max'i, hafta sonu tatiline çıkarken, kızarmış ve kuru soğanların bulunduğu odada bırakmış. Bir gün sonra eve döndüğünde, boş bir tabak ve yerde salyalar görmüş. Tabakta ne olduğunu bilmediği için önemsememiş, ancak köpeği bayılınca bize getirmişti.

Pek çok teşhis geçirildi ve kanında kanıtı bulduk. Soğan yemişti, hem de çok fazla. Soğanlar, kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobini okside ederek zehirlenmeye yol açar. Hemoglobin, akciğerlerdeki oksijeni emer, sonra besinin enerjiye dönüştürülmesi için beden dokularına bırakır. Hemoglobin okside olduğunda, oksijeni aynı şekilde taşıyamayan kütleler oluşur. Bu küçük kütleler, mikroskop altında incelendiğinde kırmızı kan hücrelerinde görülebilir.

Veteriner hekimler çok sayıda kırmızı kan hücresinde kütle gördüklerinde, soğan zehirlenmesinden kuşkulanırlar. Normalde birkaç kırmızı kan hücresinde kütleler olabilir, ama Max'in durumunda, çoğu kırmızı kan hücresinde bunlar vardır.

Kütleler, genelde kendi başlarına yaşamı tehdit eden sorunlar oluşturmazlar, kırmızı kan hücreleri hâlâ oksijeni taşımaya devam ederler, ama artık o kadar başarılı değillerdir. Aslında daha çok, kırmızı kan hücrelerinin ömürlerini kısalttıkları için sorun oluştururlar. Sonuçta, soğan yiyen köpek anemik olur. Eğer bir köpek, bir seferde çok miktarda soğan yerse, birkaç gün sonra ani anemi oluşabilir. Eğer, köpek pek çok gün üst üste az miktarda soğan yerse, haftalar ya da aylar sonra yavaş yavaş anemik olur.

Soğan zehirlenmesi yaygın değildir. Mutfak artıkları içinde az miktarda verildiğinden, köpeklerde veteriner hekime götürmeyi gerektirecek kadar ağır belirtiler ortaya çıkmaz.

Çoğu köpek, teşhis testleri gerektirecek kadar hasta edecek miktarda soğan yemez. Ayrıca veteriner hekim sarımsak yiyen köpekler de görmezler. Oysa sarımsak da, soğan gibi aynı sonuçlara neden olabilir, ancak sarımsak genellikle çok küçük miktarlarda verildiğinden, köpeklerin zehirlenecek kadar yeme olasılıkları çok düşüktür.

Soğan zehirlenmesinin belirtileri, anemi ve bedende düşük oksijen ile aynıdır; halsizlik, zayıflık, kırmızı renkte idrar, enerji düşüklüğü, soluk ya da mavimsi diş etleri, özellikle idmandan sonra. Soğan zehirlenmesi, bu belirtilerin yaygın bir nedeni olmasa da, gördüğünüz vakit göz önünde bulundurun.

Köpeğiniz çok miktarda soğan yer ise, onu derhal veteriner hekime götürün. Veteriner hekim kusmasını sağlayabilir ya da zehirlenme belirtilerini hafifletecek bir ilâç verebilir.

Zehirlenmeye yol açacak kadar çok miktarda soğan yenilmiş ise, birkaç gün hastanede kalması da gerekebilir. Anemi durumu ağır ise, köpeğin kan nakline ihtiyacı olabilir. Max'e yapıldı ve hayatı kurtuldu.

Köpekler tedaviye iyi yanıt verir ve hızla iyileşirler. Ama köpeğinizi bu riskten korumak için basit bir yola başvurabilirsiniz; soğanları kendiniz yiyin. Onlar sizin için faydalı.


Mutfaktaki tek tehlike soğanlar değildir. Bazı başka yiyecekler de köpeğinize zehir olabilir.

Çikolata
Kusma, ishal, depresyon, kalp aritmisi, kas kasılmaları, bayılma, koma.

Küflenmiş Yiyecekler
Alerji.

Peynir
Reaksiyonlar.

Elma Çekirdekleri
Kusma, solunum güçlüğü.

Kiraz Çekirdekleri
Kusma, solunum güçlüğü, koma.

Patates Kabuğu
Ağız kuruluğu, kusma, ishal.

Tütün
Kusma, baş dönmesi, salyalanma, kalp atışında hızlanma.

SOMON:
Çiğ somonun tüketilmesinden 5 ila 7 gün içerisinde ortaya çıkıyor. Semptomları lethargy (uyuşukluk diye biliyorum ama tıpta başka anlamı varsa yanlış olmasın) ve aneroksiya. İlk 2 gün vücut sıcaklığı 40- 41 dereceye çıkart sonra normale döner. 4. gün sürekli kusma hali görülür. Kusmayı kanlı ishal takip eder. Dışkı genellikle parlak sarı renktedir. Önlemesi ise basittir, köpeğinize çiğ balık verilmeyecektir.

SOĞAN SARIMSAK:
Köpekler soğan tükettiklerinde hemolitik anemi görülür. Soğanın pişmiş ya da çiğ olmasının bu durumda pek de bir etkisi yoktur. Köpekler küçük dozlardaki soğanı tolere edebilirler. Dr. Richards'a göre (kimdir bilmiyorum) köpeğe pişmiş soğan verilmesi pek de zararlı değildir ancak soğan içeren bir gıdada et suyu tarzında soğan içeren bir şeyler eklenilmemelidir.

ÜZÜM- KURU ÜZÜM:
Üzüm ve kuru üzümlerin fazlası köpeğimiz için toksik. Belirtileri kusma ishal böbrek yetmezliği olarak ilk 24 saat içinde kendini gösteriyor. Köpeğin kurtulma şansı yüksek ancak böbreğe zarar verebiliyor. 3–4 adet üzüm zehirlemeye yol açmıyor ancak masadan 1 tabak dolusu üzüm kaybolursa paniklemenizde hiç sakınca yok. Hemen veterinerinizi arayın.

MANTAR:
Birkaç tip mantarın tüketilmesi toksik etkiye yol açıyor. Amanita Phalloides en zehirli olanı. Diğer Amanita tipleri onun kadar zehirli değil. Karaciğer ve nerolojik rahatsızlanmalara yol açar.


BROKOLİ:
Diyetteki brokoli miktarının %10u geçmesi gastrointestinal rahatsızlıklara neden olur. Bu oran %25in üzerinde çıkarsa ölümcüldür. Brokolideki toksik ingredient (içerik)Bothiocyanate'dır. (Cyanate siyanür değil miydi?)
Ancak brokoli içerdiği bioflavinler ve kansere karşı koruyucu etkisi olması sebebyile az da olsa diyette verilmelidir.


Soru: Köpeklerimiz için Zararlı gıdalar nelerdir?

Cevap: İnsanların yedikleri bazı gıdaların çeşitli hayvanlarca da yenmesinde sakınca yoktur ama köpeklerin farklı metabolizmaları yüzünden onlarda tehlikeli olabilir.
Bazıları sadece basit sindirim sorunlarına yol açar hâlbuki bazıları ciddi hastalıklara sebep olur, hatta ölüme bile yol açabilir.


Alkollü meşrubatlar

 Sarhoşluk, koma ve ölüme sebep olabilir.


Bebek maması

Soğan tozu içerebilir. Köpeklerde zehirlenmeye sebep olabilir. Fazla miktarda verilmesi beslenme sorunlarına yol açabilir.

Balık kılçığı, kümes hayvanları kemikleri ve diğer et kaynakları kemikleri

 Sindirim sistemini tıkayabilir yâda yırtılmalara sebep olabilir.

Kedi Maması

Genel olarak çok yüksek protein ve yağ ihtiva eder. Egzama ya ve yağlanmaya sebep olur.

Çikolata, Kahve, Çay ve Diğer Kafeinler

 Köpekler için Zehirli olabilen ve kalbi ve sinir sistemini etkileyebilen kafein, theobromine veya theophyllineyi içerir.

Turunçgiller özütleri (limonata vs.)

 Kusmaya sebep olur.

Yağlı Garnitürler

 Pankreası yorar ve pankreatit hastalığına sebep olur.

Üzüm ve kuru üzüm

 Böbreklere zarar verebilen bilinmeyen bir toksini içerir.Şerbetçiotu
Bilinmeyen bileşiği soluğun kesilmesine, kalp atışının hızlanmasına, yüksek ateşe, nöbet ve felce hatta ölüme sebebiyet verir.


İnsanlar İçin Olan Demir İçeren Vitaminler

Sindirim sistemine zarar verir ve Karaciğer ve böbrekler dâhil pek çok organ için zehirlidir.


Karaciğer (Fazla miktarda)

Kasları ve kemikleri etkileyen A vitamini zehirlenmesine sebep olur.

Fındık-ceviz türevleri

 Sindirim sistemini, sinir sistemini ve kasları etkileyen zehir içerir.

Haşhaş-Kendir-Kenevir

 Kusma ile sinir sistemine baskı uygular, kalp hızını artırır.

Süt ve Süt ürünleri

 Bazı büyük köpekler ve kediler Laktoz u sindirecek yeterli enzime sahip değildir. Bu diyare ye sebep olur. Evcil hayvanlarımız için Lactose-free süt ve süt ürünleri bulunmaktadır.

Küflü, Bozuk Gıdalar

 Çeşitli ve fazla toksin zehirlenmeye, kusmaya diyareye sebep olur ve pek çok organı etkiler.

Mantar

 İçeriğindeki toksinler tüm vücut sistemini etkiler. Şoka hatta ölüme sebep olabilir.

Soğan Ve Sarımsak (Çiğ, Pişmiş Yâda Tozu)

 İçeriğindeki sulfoxide ve disulfide kırmızı kan hücrelerine hasar verir ve kansızlığa sebep olabilir. Kediler köpeklere oranla bu gıdalara daha duyarlıdır.
Sarımsak, Soğana nazaran daha zehirsizdir.

Trabzon Hurması

 Çekirdekleri bağırsakta tıkanmaya ve incebağırsak iltihabına sebep olabilir.

Şeftali ve erik çekirdeği

 Sindirimle ilgili risalenin engeline sebep olabilir

Patates, Ravent, Domates

 Sindirim, sinir ve üriner sistemi etkileyen oksalat ( oksalik asit) içerir. Daha çok çiftlik hayvanları için sorundur.Çiğ Yumurta
 Avidin denen bir enzim içerir. Biotin azalmasına sebep olur (bir B vitamini) Bu cilt ve tür problemleri görülmesine sebep olabilir. Çiğ yumurta Salmonella ya sebep olabilir.(Salmonella= zehirlenmeye sebep olan bir mikrop/bakteri)

Çiğ Balık

 Thiamine (Bir B Vitamini) eksikliğine sebep olur. Buda iştah kaybına, nöbet ve felce, ciddi vakalara hatta ölüme sebebiyet verebilir.
(Ne kadar çok çiğ balık verilirse bu ortak sonuçlara o kadar yaklaşılır)

Tuz

 Fazla alındığında elektrolit dengesini bozar.

Taze Fasulye

 Sindirim sistemini tuzağa düşürür. Yabancı vücut bağı da denir.

Şekerli Gıdalar

Obeziteye, diş problemlerine ve şeker hastalığına sebep olabilir.

Artık Yemekler (Masadan arta kalanlar)

 Artık yemekler dengeli beslenme öğesi değildir.
Kendi beslenme gıdalarının %10 unu asla geçmemelidir. ET atıkları yağ içerebilir, kemikler ise besin değildir.

Tütün

İçeriğindeki nikotin sindirim ve sinir sistemini etkiler. Kalp ritminde aşırı hızlanmaya, inmeye, komaya ve ölüme sebep olabilir.


Alıntıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder