19 Eyl 2012

BESLENME KURALLARI


Kedi ve Köpeklerde Beslenme Kuralları
 Kedi-köpek beslenmesi deyince karın doyurma anlaşılmamalıdır.Hayvanın yeterince ve dengeli bir şekilde beslenmesi anlaşılmalıdır.Yeterince yani,günlük yaşama payını(enerji-protein-vitamin-mineral gibi)karşılayacak şekilde ve denge içinde olmalıdır.Organizmanın enerjiyi,proteini gereksinimi oranında alması,bunların da kendi arasında bir dengede olması gerekmektedir.Yani proteini yüksek gıdalar alıp,enerjisi çok düşük gıdalarla beslenmek gibi,yada bunun tersi.Hayvanın aldığı vitaminler-minerallerde de yeterince ve dengeli olması önem taşır.Vitaminlerin bir kısmı yağda eriyen(A-D-E-K),bir kısmı da suda eriyen(B kompleksi vitaminleri gibi..)olarak ayrılır.Hayvanın bu vitaminleri günlük olarak gereksinimi vardır.Fazlalığı durumunda vücuttan atıldığı bilinmektedir.Yağlar gibi depolanma olanağı yoktur.Yine mineraller(calsiyum/fosfor,demir v.b.gibi)içinde denge ve yeterince olması önemlidir.Özellikle calsiyum ve fosforun biribirine oranı 1/1 veya 1/2 olmalıdır.

 Hayvanların beslenmesinde yetersizlik,fazlalık,dengesizlik olduğunda beslenmeden kaynaklanan hastalıklara görülebilir. Örneğin;ekzema,dermatit gibi deri hastalıklarına hazırlayıcı rol oynar.Beslenmedeki dengesizlik strese sebeb olacağından hayvan her türlü hastalığa karşı karşıya kalabilmektedir.Aşırı karbonhitralı-yağlı beslenen köpek-kedilerde karaciğer yağlanması,kısırlık,güç doğum,obezite , dolayısıyla kalp yetmezliğine ve gut gibi hastalıklar görülebilir.Beslenmedeki yetersizlikte ise,gelişme geriliği,raşitizm-osteomalazi gibi kemik hastalıklarına,pika(zevk sapıklığı.toprak,kemik yeme)ve kansızlık gibi hastalıklara sebeb olur ya da hastalığı hazırlar.Hayvanın dengesiz beslenmesi yani,sürekli aynı şeyleri yedirmek zararlıdır.Köpeğin severek tükettiği tavuk eti-köpek tavuk etini yemez adeta YUTAR.-devamlı verildiğinde karşımıza deri hastalıklarıyla ilgili problemleri oluşturur.Yaygın olarak şikayet edilen KIL DÖKÜLMESİ,deride kepeklenme,gıdaya bağlı ekzama ve ürtikere kadar varan dermatitler görülür.Kedilerin sevdiği tavuk ciğeri de sıklıkla verildiğinde benzer rahatsızlıkları oluşturur.Tavuğun 45 gün gibi kısa sürede maruz kaldığı ilaç, aşılar,antibiyotiklerin tavuk eti ve ciğerindeki etkisinin olumlu olmadığı ortadadır.Köpeklerin KEMİK yemesiyle ilgili yanlış bir bilgilenmeyede değinmek lazım.'KÖPEĞİN NEFESİ KEMİĞİ ERİTİR' yok öyle birşey.Kemik köpek beslemede zararlıdır.Bu zarar kırılan kemik parçalarının köpeğin mide,bağırsak gibi sindirim sistemindeki organlarını yaralaması,delmesi,batması şeklindedir.

 Köpeklere kemik,balık(kılçıkdan dolayı) verilmemelidir.
 Kedi-köpeklerin beslenmesi ana karnında başlar.Gebe hayvanın beslenmesi özel bir durumdur.Gebe olmayan bir hayvanınkiyle aynı değildir.Gebe hayvan hem kendini hem de yavrularını ana karnında besleme durumundadır.Bu sebebden annenin protein-vitamin-mineral olarak desteklenmesi gerekir.Özellikle calsiyum gereksinimi çok artmıştır.Anneye verilen kuru mamanın yanı sıra veteriner hekiminizin önereceği katkı maddelerini de kullanmanız gerekecektir.Doğumdan sonra da bu uygulama sürdürülecektir.Anneye süt(sulandırarak)-yoğurt takviyesi yararlı olacaktır.

 Yiyebiliyorsa meyve-sebze de(çorba şeklinde) faydalıdır.Piyasada satılan kuru-yaş mamalar dengeli bir şekilde hazırlanmıştır. Protein,enerji,vitamin,mineral olarak kedi-köpeğiniz için en uygun gıdalardır.Mamalar konsantre olarak hazırlandığından az miktarlarda bile verilse yeterli olacaktır.Veteriner hekiminizin size önereceği markadaki kuru mamayı tercih ediniz.Köpeğinize kemik olarak da yenilebilen ithal kemiklerden verebilirsiniz.

 KEDİ VE KÖPEK BESLENMESİYLE İLGİLİ SORULAR

 Yanıt: Evcil hayvanınızda dış parazit (uyuz,bit,pire,kene, mantar gibi.),hormonal bozukluk,stres ve mevsim değişikliği  gibi sebebler yoksa akla beslenme gelebilir.Yani dengesiz  ve yetersiz beslenen kedi-köpeklerde tüy dökülmesi görülür. Tüylerin parlak,canlı görülmesi ,aşırı dökülmemesi için  protein,enerji,vitamin ve mineralce yeterli-dengeli bir  şekilde hazırlanmış mamalar ve yiyeceklerle sağlanır. Her canlının tüyü,kılı dökülür.Aşırı dökülmesi sorun teşkil   eder.Kullanılan şampuan da etkilidir.

 2-Kedi-köpeklere kist yiyeceklerden geçer mi?

 Yanıt:Çiğ et,yıkanmamış-kontamine gıdalardan,temiz  olmayan sulardan bulaşır.Adana gibi çiğ köftenin  sıklıkla tüketildiği illerde kist ve diğer iç parazitler çokca görülür.

 3-Kedim tavuk etini ve tavuk ciğerini çok seviyor.Sıklıkla  vermemin bir zararı var mı?

 Yanıt:Tavuk eti ve ciğeri proteince zengin olmasına karşın  gıdai allerjiye sebep olduğu görülmektedir.Gıdai alerjinin  semptomları olarakkaşıntı ,tüy dökülmesi gibi deri hastalıklarına (DERMATİT)  rastlanmaktadır.Ayrıca,karacığerin vucuttaki toksinleri,zararlı maddeleri temizleyen ve fazlasını  depolayan bir organ olduğu hatırlanmalıdır
.
 4-Köpeğime kemik vermemin bir zararı var mı?

 Yanıt:Tavukların gögüs kemiği,küçük kemik parçaları ve balık  kılçığı KESİNLİKLE verilmemelidir.Sığırların oma olarak bilinen  kol kemiği daha az tehlikelidir.Büyük kemiğide parçaladığından  küçük kemikdeki tehlike burada da söz konusudur.Sentetik  ithal kemikler verilebilir.Bunlar balmumundan ve bağırsaklardan  üretilmiş yenilebilir kemiklerdir.Kemik zararını köpeğinizin mide veya bağırsaklarını delerek,yırtarak gösterir.

 5-Kedi-köpeğimi evdeki yemeklerle beslemem yeterli olur mu ?

 Yanıt:Yetersiz ve dengesiz beslenmiş olursunuz.Kuru mama  alma olanağınız hiç yoksa,veteriner hekiminizin önereceği  vitamin,mineral karışımı ve kalsiyum içeren preparatları  kullanmalısınız.

 Yanıt:Köpeğiniz yavruyken günde 4-5 kez vermeniz  gerekir.Büyüdüğünde,yaşındayken bir kez yeterlidir.  Hemen hemen her yemekten sonra tuvalete çıkma  gereksinimi olacaktır.Fazla öğün verme köpeğinizi  yağlandıracaktır,bu da istenmeyen bir durumdur.

 7-Köpeğime vereceğim mamanın miktarını nasıl  belirleyeceğim ?

 Yanıt:Ticari mamalarda köpeğin canlı ağırlığına göre hazırlanmış miktar ambalajında belirtilmiştir.

 8-Kedi,köpeğimin hamilelik(gebe)döneminde nasıl  beslemeliyim?Nelere dikkat etmeliyim?

 Yanıt:Beslenme açısından özel bir dönemdir.Çünkü, hayvan kendi gereksinimini dışında yavrularının da  gereksiniminin karşılanması gereklidir.Gıda gereksinimini  artması hayvanın daha fazla yemesi  akla  gelmemelidir.Yeterince,dengeli beslenmesi gerekir. Özellikle kemik gelişimi için kalsiyum,fosfor gibi  minerallere olan gereksinim artar.Protein ve  vitamin gereksinimi de artmıştır.Karbonhitrat ve ağca zengin gıdaları hamilelik döneminde hayvanın
 fazla tüketmemesi gereklidir.Aksi halde hayvanda aşırı yağlanma görülür.Sonuçta,zor bir doğumla  karşılaşılabilir.Protein,mineral,vitamin olarak az  besin alan hayvanların yavrularının sağlığında sorun yaşanabilir.Zayıf,güçsüz,çelimsiz ve hastalıklara  karşı dirençsiz yavrular görülür.Ölüm oranı yükselir.

 9-Mamada marka önemli mi?Bazı mamaları köpeğim yemiyor  ne yapmalıyım?

 Mamada marka seçiminde veteriner hekimin önereceği ve sizin deneyimleriniz yol göstermelidir.Mama  kullanmak hem ekonomik hem de beslenme açısından  uygundur.Hiçbir zaman hayvanınıza yedirdiğiniz mamayı  aniden değiştirerek başka marka bir mamaya geçmeyiniz. Ani mama ya da yiyecek değişiklikleri hayvanınızda sindirimle  ilgili rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.Hayvanın mamayı  yememesi,iştahsız yemesi,ishal,mide rahatsızlığı yapar.

 Yanıt:Aksine köpeğinizin eti sindirimi daha güç olur.Ayrıca, ette olası bulunan parazitler canlı kalacağından,köpeğinize  parazit geçecektir.

 İ.SERDAR SAYAR
 Veteriner Hekim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder