21 Eyl 2012

KEDİ GİREN EVE DOKTOR GİRMEZ !
 Kedileri okşamanın stresi azalttığı bilinenbir gerçek. Minnesota Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bunu destekler nitelikte. Buna göre, kedi sahiplerinin kalp krizinden ölme olasılıkları kedi sahibi olmayanlara göre önemli ölçüde daha düşük.

 Yaklaşık 4500 yetişkin üzerinde yapılan araştırmaya göre, kedi sahiplerinin ölümcül bir kalp kriziyle karşılaşma olasılıkları hiç de küçümsenmeyecek kadar, yaklaşık %40 daha düşük. Hatta bir zamanlar kedi sahibi olmuş insanlar bile hiç olmayanlara göre avantajlı durumdalar.

 Araştırma süresince bir kediyle evlerini paylaşanların %3,4’ü kalp krizinden yaşamını kaybetmiş. Bu oran, kedisi olmayanlar için %5,8. Araştırma yapılırken, diğer kalp ve damar hastalıkları için risk oluşturan yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sigara ve alkol tüketimi de göz önünde bulundurulmuş. Ayrıca, yine bu araştırma sonucunda kedi sahiplerinin diğer insanlara göre doktora daha az gittikleri ortaya çıkmış.

 ABD’nin Hayvan Sağlığı Kurumu’na göre, bu konuda yapılan araştırmaların sayısı gün geçtikçe artıyor ve hepsi de hayvanlarla temasın insanlara fizyolojik ve psikolojik olarak kazanç sağladığını gösteriyor. Bunlar arasında öne çıkan, kalp ve damar hastalıklarında önemli risk faktörü olan stresin önemli ölçüde azalması.

 Bunun yanı sıra alerjik hastalıkların azalması, kan basıncının düşmesi, zindelik kazandırması ve genel olarak hastalıklarda iyileşme sürecinin hızlanması hayvanlarla temas sonucu gözlenen etkiler arasında.


 Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri. Başlıca nedenleriyse düşük fiziksel etkinlik ve yüksek kalori içeren yiyecekler. Bunun yanı sıra genetik etkenler de fazla kiloların nedenleri arasında yer almaktadır. Obezitenin kendisi doğrudan bir hastalık sayılmasa da, beraberinde birçok sağlık sorununu getiriyor.

 Bu sorun yalnızca bize özgü değil. Yaşam biçimiz dolaylı yoldan dostlarımız köpekleri ve kedileri de etkiliyor. ABD’de yapılan güncel bir araştırma, evcil köpeklerin üçtebirinin obez olduğunu gösteriyor. Kedilerde de durum çok benzer. Hareketsiz yaşam biçimi ister istemez onları da etkiliyor. Hazır, lezzetli ve çok kalori içeren mamalar ve onlara yeterince zaman ayıramıyor olmamız da cabası.

 Aşırı kilolu köpek ve kedilerin şeker hastalığına yakalanma olasılıkları önemli ölçüde yükseliyor. Bunun yanı sıra kalp hastalıkları, bağışıklığın düşmesi, ortopedik sorunlar gibi çeşitli hastalıklara yakalanma olasılıkları yüksektir.

 Uzmanlar, tıpkı insanlarda olduğu gibi, daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilmeleri için köpek ve kedilerin kilolarının özellikle yedikleri mamaların miktarının ve kalori içeriğinin kontrol altında tutulması gerektiğini vurguluyorlar. Yanlızca mama kısıtlaması değil, egzersizin de en az onun kadar önemli olduğunu belirtiyorlar.

Kaynak: Science Daily ,BBC News
Sertan Büte  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder